Jedziemy na południe. Humenne czeka na kibiców z Sanoka

Przed naszą drużyną mecz w Humennem – mieście partnerskim Sanoka. Dla naszych kibiców to najbliższy wyjazd w ligowych rozgrywkach.

Do Humennego wybierze się z pewnością bardzo duża grupa fanów hokeja z Sanoka. Co warto zobaczyć u naszych południowych sąsiadów?

Miasto Humenne  jest najważniejszym ośrodkiem Zemplina Górnego, regionu leżącego w północno-wschodnim cyplu Słowacji. Jednocześnie to brama wejściowa do Parku Narodowego Połoniny oraz do Karpat Wschodnich.

Humenne (33 000 mieszkańców) jest dziś miastem o nowoczesnej zabudowie, ponieważ podczas drugiej wojny światowej zostało znacznie zniszczone. Po wojnie kształt miasta uległ zmianie, przybyły nowe zakłady przemysłowe na czele z wielkim kombinatem chemicznym „Chemlon“, produkującym włókna sztuczne.

Historia

Miasto powstało ze starej słowiańskiej osady, wspominanej już w XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1317 roku. W średniowieczu miasto było ośrodkiem rozległych dóbr feudalnych. Ze względu na położenie przy szlaku handlowym łączącym Węgry z Polską, miasto uzyskało także prawo do organizowania targów, co przyczyniło się do olbrzymiego rozwoju rzemiosła i handlu, szczególnie w XVII i XVIII wieku.

Zabytki

Współczesne przemysłowe miasto leżące na środkowym toku rzeki Laborec, miło zaskoczy zwiedzających pięknie zrekonstruowanym centrum, z monumentalnym, pierwotnie renesansowym pałacem z 1610 roku, który pod koniec XIX wieku został przebudowany na wzór francuskich zamków barokowych.

W chwili obecnej mieści się w nim Muzeum Wihorlatu z ekspozycjami artystyczno-historyczną i przyrodniczą, które są tematycznie związane z regionem Zemplina Górnego. W ogrodzie pałacu urządzono w plenerze skansen – muzeum architektury ludowej. Miejsca i zabytki, które jeszcze warto zobaczyć w mieście Humenne to: Rzymskokatolicki kościół Wszystkich Świętych, Rzeźba Dobrego Wojaka Szwejka, Rzeźba Św. Jana Nepomucena oraz Galerię Pod Mostem.

Humenne i Szwejk czekają na kibiców z Sanoka
Humenne i Szwejk czekają na kibiców z Sanoka

Polecane restauracje

Slovakia
Gaštanka http://gastanka.sk
Palacinkáreň U Priateľov (Naleśnikarnia „U Przyjaciół”) http://www.palacinkaren.com
Kapitán pub
Off Road Pub http://www.offroadpub.sk
Bergamo http://bergamorestaurant.sk

Gdzie na piwo i wino

Pivovar U medveďa (Mini Browar U Niedźwiedzia) http://www.umedveda.sk

Castle cave (Restauracja i Kawiarnia na Zamku)

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Dworzec Kolejowy – ul. Staničná 1
066 01 Humenné
Tel.: +421 /915 403 184
Email: infocentrum@mskshe.sk
Web: www.visithumenne.sk